دانلود نرم افزار
لینک این خبر توسط نرم افزار نیشابور پیام ارسال شده است

سایه تخریب بر سر 200 اثر تاریخی شهرستان

12 : 0 - 1398-8-23
نیشابور یکی از شهرهای تاریخی خراسان رضوی است .در طول سال های مختلف و حتی قبل از انقلاب کاوش های باستان شناسی مختلفی در نیشابور صورت گرفته و اشیای تاریخی با ارزشی از نیشابور کشف شده که بسیاری از آن ها هم اکنون در بهترین موزه های ایران و حتی دنیا نگهداری می‌شود. 

پهنه تاریخی این شهرستان هم اکنون وسعتی حدود ۳۶۰۰ هکتار دارد. در طول سال های مختلف و حتی قبل از انقلاب کاوش های باستان شناسی مختلفی در نیشابور صورت گرفته و اشیای تاریخی با ارزشی از نیشابور کشف شده که بسیاری از آن ها هم اکنون در بهترین موزه های ایران و حتی دنیا از جمله موزه متروپولیتن آمریکا، ویکتوریاوآلبرت انگلستان، موزه ایالت کالیفرنیا و بسیاری از موزه های شناخته شده دنیا نگهداری می‌شود.

 هم اکنون نیز کاوش هایی در نقاط مختلف نیشابور انجام می شود تا تاریخ این شهر کهن را بیش از پیش نمایان سازد اما نکته قابل تامل در این فرایند نبود یک موزه استاندارد برای نگهداری و نمایش این اشیای با ارزش تاریخی است. تنها موزه باستان شناسی در کاروان سرای قدیمی شاه عباسی نیشابور نه تنها ظرفیت نگهداری و نمایش اشیای تاریخی را ندارد بلکه شرایط بد محیطی سبب آسیب رسیدن به آثارتاریخی شده و ظاهرا بحث جدید مالکیتی آن نیز موضوعی شده که مسئولان را نگران کرده است.رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور به خراسان رضوی گفت: موزه باستان شناسی فعلی نیشابور در یک مکان تاریخی‌و قدیمی قرار دارد که درصد رطوبت بالایی دارد‌ ‌و کارشناسانی که از این محوطه بازدید کرده اند، گفته اند که اشیای تاریخی ما به علت همین رطوبت آسیب خواهد دید و باید فکر جدی برای آن کرد. محمد اسماعیل اعتمادی افزود: ۲۰۰ قلم شیء تاریخی شامل اشیای فلزی، مسکوکات و نسخه های خطی که در معرض آسیب است شناسایی و تقاضا شده که برای نگهداری به مخزن موزه استان برده شود. وی بیان کرد: سکه های مربوط به دوره های ساسانیان، اشکانیان، دوران سلوکی و صدر اسلام و نسخه های خطی مربوط به دوران صفویه از جمله این اشیای ارزشمند است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور ادامه داد: نیشابور را یونسکو به عنوان شهر پایدار ایرانی و همچنین از شهرهای جاده ابریشم انتخاب و معرفی کرده که ۴۵۰۰ هکتار عرصه تاریخی دارد و به دنبال ثبت جهانی آن هستیم. اعتمادی اظهار کرد: هیئت های مختلف ایرانی و خارجی از کشورهایی مانند فرانسه، آمریکا، ایتالیا و چین حفاری های باستان شناسی بسیاری در نیشابور چه قبل و چه بعد از انقلاب انجام داده اند که این موضوع اهمیت پیشینه تاریخی نیشابور را نشان می دهد و نیاز است موزه هایی در خور شأن و جایگاه نیشابور وجود داشته باشد.وی درباره وضعیت احداث موزه جدید در نیشابور گفت: برای موزه یا باید از مکان ها و خانه های تاریخی استفاده کنیم که در نیشابور زیاد داریم اما اغلب آن ها مالک حقیقی و حقوقی دارند. باغ و عمارت امین اسلامی با این که ثبت میراث فرهنگی است مالکیت حقیقی دارد یا عمارت مجتهدی و دبیرستان خیام که ‌در اختیار آموزش و پرورش است و امکان بهره برداری از آن ها به عنوان موزه میسر نیست چون مالکان موافقت نمی کنند.اعتمادی افزود: راه حل دیگر این است که زمین هایی در اختیار ما قرار بگیرد تا در آن ها ساختمان جدید بسازیم. درخواست کرده ایم که زمین ضلع غربی افلاک نما در اختیار ما قرار بگیرد تا موزه بسازیم ‌ و تا این لحظه موافقت نشده است.

 زمین های دیگری نیز در شهر وجود دارد که شهرداری و شورای شهر می توانند در اختیار میراث فرهنگی قرار دهند تا بتوانیم آن ها را تبدیل به موزه کنیم. تاکنون این همت نبوده که به این مسئله ورود جدی کنند. ما نیز بودجه ای برای خرید زمین نداریم. در آخرین سفر رئیس جمهور به نیشابور ۴۵ میلیارد تومان برای ساخت موزه در نظر گرفته شد. اگر زمین در اختیار ما قرار بگیرد ما نیز به صورت جدی به این مسئله ورود می‌کنیم تا بتوانیم تخصیص این ۴۵ میلیارد تومان را بگیریم. برای این که بتوانیم اعتبار را جذب کنیم باید طرح داشته باشیم. ما طرح را بر کدام زمین اجرا کنیم تا بودجه بگیریم؟ به خاطر این موضوع این اعتبار تاکنون جذب نشده است. اگر همین امروز ۴۵ میلیارد تومان اختصاص یابد ما کجا برویم و موزه بسازیم؟ جلساتی با مدیران شهری برای دریافت زمین داشته ایم ولی تاکنون این قضیه جدی گرفته نشده است.رئیس کمیسیون مشارکت های اقتصادی و گردشگری شورای شهر نیشابور نیز درباره موزه نیشابور گفت: موزه فعلی ما در کاروان سرای شاه عباسی است و مالکیت کاروان سرا نیز مدتی است که از میراث فرهنگی گرفته و به اوقاف واگذار شده است ، آن ها نیز به دنبال جذب سرمایه گذار هستند که احتمالا آن هم به دنبال فضای پذیرایی و اقامتی است و بعید است که آن جا فضای موزه‌ای برقرار شود و همان موزه را هم احتمالا در آینده از دست خواهیم داد. محمد حسن زرندی افزود: به نظرم همه باید دست به کار شوند و آن فضای ایجاد شده در افلاک نمای خیام را تجهیز کنیم و به صورت مقطعی موزه را به آن جا ببریم و استفاده کنیم.وی درباره در اختیار قرار دادن زمین توسط شورای شهر و شهرداری برای ساخت موزه گفت: دو زمین در محور کمربندی نیشابور که یکی از آن ها در پارک ریاضیات بود معرفی کردیم تا موزه جدید در مسیر تردد گردشگران باشد. 

به هر حال اگر از زمین های شهرداری بخواهند در اختیارشان قرار خواهیم داد. زرندی درباره صحبت های رئیس میراث فرهنگی نیشابور که جدیتی برای واگذاری زمین در مجموعه مدیریت شهری وجود ندارد، گفت: چهار نامه درباره زمین به میراث فرهنگی زده ایم ولی هیچ کدام را جواب نداده اند که بگویند این اراضی را نمی خواهند یا از لحاظ فنی ایراد دارد؛ به هر ترتیب آمادگی داریم در هرکجا که بخواهند زمین در اختیارشان قرار دهیم تا فضای موزه ای را بسازند.وی بیان کرد: متاسفانه صدای واحد و اجماع و همدلی در شهر برای این موضوعات نداریم و هر کدام متفرق صحبت می‌کنیم و با توجه به این که در این حوزه ها کمبود داریم، متاسفانه خود ما و دیگر مسئولان شهر در این خصوص مطالبه گری نکرده ایم.در صورت داشتن موزه می توانیم ادعای بازگشت اشیای تاریخی نیشابور از موزه های اروپا و آمریکا را داشته باشیم.نماینده نیشابور در مجلس نیز درباره احداث موزه نیشابور گفت: با توجه به معضلاتی که داریم و وضعیت بودجه ای دولت که خیلی به آن امیدی نمی توان داشت به سراغ بخش خصوصی رفته ایم و با آن ها در حال مذاکره هستیم. گرمابی افزود: درباره سرمایه گذاری یکی از ایرانیان مقیم خارج از کشور در این زمینه پیشرفت هایی نیز داشته ایم و ایشان علاقه مند هستند در این حوزه سرمایه گذاری کنند.وی درباره بودجه مربوط به احداث موزه در سفر رئیس جمهور به نیشابور گفت: درخصوص بودجه های سفر ریاست جمهوری به این شهرستان، بودجه افلاک نما و بیمارستان سوم در حال اقدام از سوی دولت است و در دیگر حوزه ها اتفاق خاصی نیفتاده است. 

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه خراسان


ثبت شده در :سامانه خبری نیشابور پیام
خبر شهری - میراث فرهنگی و گردشگری
کد خبر : 21573721556