دانلود نرم افزار
لینک این خبر توسط نرم افزار نیشابور پیام ارسال شده است

می‌پذیریم که نیشابور در آستان قدس رضوی مغفول مانده‌‌‌است

11 : 0 - 1398-8-1
می‌پذیریم که نیشابور در آستان قدس رضوی مغفول مانده‌‌‌است
مدیر اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی گفت: تاکید امور آستان قدس بر مسائل فرهنگی است، می‌پذیریم که در بین شهرهایی که آستان قدس موقوفه دارد و کارهای فرهنگی انجام می‌دهد نیشابور مغفول‌ترین شهر است.

 ابوالفضل حسن‌آبادی پیش از ظهر امروز در مراسم رونمایی و معرفی قدیمی‌ترین اسناد وقفی آستان قدس رضوی در نیشابور و در محل سالن اجتماعات شهید سید مرتضی آوینی شهرداری این شهر، گفت: نیشابوریان قدر خود را نمی‌دانند و خوب است که مردم نیشابور از ظرفیت‌های این شهر بیشتر استفاده کنند.

 مدیر اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی تصریح کرد: نیشابور شهر پایدار و شهری تاریخی در جهان اسلام و خراسان بزرگ است و قطعا باید به آن بیشتر پرداخته شود.

وی خاطر نشان کرد: اولین سند برای سال هزار و ۱۱ بوده که در مزارع ادگ و بیرم آباد است و در وقفی بودن نیشابور شکی نداریم و علاقه‌مندیم نیشابور به عنوان شهرهای وقفی کشور باشد.

حسن‌آبادی تصریح کرد: تاکید امور آستان قدس بر مسائل فرهنگی است، می‌پذیریم که در بین شهرهایی که آستان قدس موقوفه دارد و کارهای فرهنگی انجام می‌دهد نیشابور مغفول‌ترین شهر است.

 مدیر اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی ادامه داد: در دهه گذشته فعالیت‌هایی صورت گرفته که در نهایت به دلیل اختلاف‌هایی به سرانجام نرسیده است، نیشابور اهلیت و ظرفیت انجام کارهای فرهنگی عظیم را دارد.

وی افزود: کارهای خوبی طی دو ماه گذشته شروع شده است و امیدواریم از سمت شهر طلب و همدلی و فراخوان بیشتری صورت گیرد تا در شان این شهر اقدامات صورت پذیرد.

حسن آبادی ادامه داد: سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی با این برنامه در هفته وقف آغاز می‌شود و امیدواریم به زودی با دانشگاه نیشابور اقدامات خوبی را انجام دهیم.

مدیر اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی تاکید کرد: ما در نیشابور طی هفت سال اخیر کارهای فرهنگی خوبی انجام داده‌ایم و برای تاریخ معاصر این شهر هزار ساعت مصاحبه شامل 3هزار نگاتیو و ۵۰۰ هزار برگ پیاده‌سازی مصاحبه‌ها را انجام داده‌ایم.

وی ادامه داد: ۴۴ عنوان نشریه دانشجویی و تاریخی مربوط به دوران معاصر از نیشابور تهیه کرده‌ایم و تمام نسخه‌های نشریه قدیمی صدای نیشابور مربوط به سال ۱۳۳۲ را خریداری کرده‌ایم که به زودی رونمایی می‌‌کنیم.

حسن آبادی گفت: هزینه زیادی در این مباحث برای نیشابور کرده‌ایم ولی نقطه ضعف این است که محلی برای ارائه نبوده است، در مرکز اسناد آستان قدس رضوی به نیشابور به عنوان مهم‌ترین شهر تاریخی خراسان رضوی بسیار پرداخته‌ایم و امیدواریم در آینده کارهای قوی‌تری صورت پذیرد.

نیشابور انتظارات زیادی از آستان قدس رضوی دارند که برآورده نشده است

امام جمعه نیشابور در ادامه این مراسم گفت: نیشابور با بقیه شهرها فرق می‌کند و دلیل آن این است که روزی از امام رضا(ع) میزبانی کرده‌اند و به این اقدام افتخار می‌کنند.

 حجت‌الاسلام سید قاسم یعقوبی تاکید کرد: سیره پیامبر نشان می‌دهد که خادمان امام رضا(ع) این میزبانی را در نظر بگیرند و با دیگر شهرها برابر ندانند، حق مردم نیشابور است که در بسیاری از مسائل بیشتر مورد توجه آستان قدس قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: اگر به احترام اینکه امام رضا(ع) در این مکان میزبانی شده است، بهترین مهمان‌سرا را بسازیم کار بسیار خوب و قابل دفاعی است تا امروز زائران این حضرت نیز در نیشابور میزبانی شوند.

امام جمعه نیشابور افزود: وقتی امام رضا(ع) مهم‌ترین حدیث را در نیشابور گفته است ساخت دانشگاه علوم حدیث کاری منطقی و قابل دفاع است.

یعقوبی ادامه داد: درصد بسیاری از زائران امام رضا(ع) از این مسیر می‌آیند و آیا درست است که پیش زائران حضرت رضا(ع) شرمنده باشیم؟ آستان قدس در تمام مسیر زائرسرا ساخته است و آیا نیشابور به اندازه آن‌ها لایق نیست؟

وی تاکید کرد: هر وقت به قدمگاه رفته‌ام چندین اتوبوس از زائران خارجی امام رضا(ع) بوده‌اند و نباید ما جایی داشته باشیم که از آن‌ها پذیرایی کنیم علاوه بر اینکه فرهنگ نیشابور پرچم‌دار فرهنگ تشیع جهان اسلام است.

امام جمعه نیشابور خاطر نشان کرد: مهم‌‌‌ترین رجال علم شیعه از تاریخ و فلسفه تا شعر همه در‌ نیشابور بوده است، علاوه بر این ۸۰ سردار شهید در نیشابور داریم و همه این‌ها اقتضا می‌کند که آستان قدس در مسائل فرهنگی، خدماتی که از بدیهیات نیشابور است وارد میدان شود.

یعقوبی افزود: در بعضی شهرها با جمعیت ۳۰ هزار نفر آستان قدس کتابخانه دارد ولی چرا در نیشابور با ۵۰۰ هزار نفر جمعیت و با تاریخ عظیم از چنین نعمتی برخوردار نیست؟ مهم‌ترین کتابخانه آستان قدس بعد از مشهد باید در نیشابور باشد چون اهلیت و ظرفیت دارد. نیشابور دو سال قبل پایتخت کتاب ایران شد ولی آستان قدس که اینقدر کار فرهنگی می‌کند هنوز کتابخانه‌ای در نیشابور نساخته است.

وی عنوان کرد: اگر در نیشابور در بحث وقف سرمایه‌گذاری کنیم ۱۰ برابر برمی‌گردد چون واقفین زیادی وجود دارد، نیشابور انتظارات زیادی از آستان قدس رضوی دارند که برآورده نشده است.

نیشابور هویت فرهنگی خراسان بزرگ است

 فرماندار نیشابور در ادامه تصریح کرد: امروز از اسناد انسان‌های نیک سیرت و شریفی که مال خود را در مسیر حضرت رضا(ع) جهت اعتلای نام و سیرت حضرت فدا کاری کردند رونمایی می‌کنیم.

سعید شیبانی افزود: برکتی در این اسناد نهفته است، خط این نوشته‌ها نیز گویی در این مسیر کامل شده است و همه کسانی که در این اسناد دخیل بوده‌اند سهم معنوی برده‌اند.

وی افزود: نیشابور همواره منادی این گونه اتفاق‌های فرهنگی و معنوی بوده، نیشابور هویت فرهنگی خراسان بزرگ است.

فرماندار نیشابور بیان کرد: ما می‌توانیم منادی پیام صلح و آشتی در جهان به عنوان میزبانان حضرت رضا(ع) باشیم.

 نام نیشابور با امام رضا(ع) عینیت یافته است

شهردار نیشابور گفت: برخی موضوعات قابلیت انفکاک از همدیگر را ندارند و هیچ وقت خورشید را نمی‌توان از نور و امام رضا(ع) را نیز هیچ وقت از سلسله‌الذهب جدا کرد و نیشابور را نیز نمی‌توان از این حدیث جدا کرد.

علی نجفی خاطر نشان کرد: متاسفانه به دنبال این هستیم که امتزاج نیشابور و آستان قدس صورت نگیرد و اگر‌ توانستید سلسله الذهب را از امام رضا(ع) جدا کرد می‌توان نیشابور را از آستان قدس جدا کرد.

وی تاکید کرد: امیدواریم در سایر حوزه‌ها آستان قدس پیش قدم باشد و آن چیزی که حق نیشابور است را بدهیم و این انتظار نیشابور و نیشابوریان هست.

شهردار نیشابور تصریح کرد: نیشابور نامش با امام رضا(ع) عینیت یافته است، البته با همکاری خوب آستان قدس اقدامات خوبی در حوزه املاک صورت گرفته است و امیدواریم این همکاری وارد بحث عمرانی شود.
ثبت شده در :سامانه خبری نیشابور پیام
خبر شهری - فرهنگ و ارشاد اسلامی
کد خبر : 31571817121